“Ölçemediğiniz Hiçbir Şeyi
Kontrol Edemez,
Kontrol Edemediğiniz
Hiçbir Şeyi
Yönetemezsiniz!”

(Peter Drucker – Yönetim Bilimci)

Yönetim Bilimci Peter Drucker’in bu sözünü motto olarak kabul eden TaKeep Energy Operasyon & İzleme (OMC) Ekibi, siz değerli paydaşlarımızın santrallerini, RETGEN izleme alt yapısı ile 7/24 kesintisiz olarak izler. Her bir santralin milli servet olduğu bilinci ile çalışan OMC ekibimiz, üretim verimliliğini maksimum seviyeye getirmek için Kesintisiz Hizmet anlayışı ile çalışmaktadır.

Hemen İletişime Geç!

  Sistem Özellikleri ve Santralin Sisteme Entegrasyonu;

  • İzleme; bir yenilenebilir enerji santrali için kurulumdan sonraki en önemli konu olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple santrallerinizin inverter izleme programları üzerinden yalnız Alçak Gerilim (AG) verileri ya da ilave donanım ve internet data kullanım maliyeti ile Orta Gerilim (OG) verileri üzerinden izlenmesi önemli oranda üretim kaybı ve maliyet artışına sebep olmaktadır.
  • RETGEN İzleme Platformu, Uluslararası IEC 104 ve ModBus haberleşme protokollerini kullanarak, santrallerinizde kullanılan unsurların markası ve modelinden bağımsız olarak hem AG hem de OG taraflarındaki bütün dijital ve analog sinyallere ulaşabilmektedir. Üstelik bu verilere ulaşmak için ilave donanım ya da ayrı bir internet datasına ihtiyaç duymamaktadır.
  • Santralleriniz İzleme Sistemine entegre edilirken, TaKeep Energy Teknik Servis (TSC) ekipleri tarafından yerinde ziyaret edilerek, bütün SCADA unsurlarının kontrolü, modem firmware güncellemeleri, EDAŞ tünel kurulumları ve RTU yazılım düzenleme ve güncellemeleri yapılır ve bütün verilerin izleme sitemine sağlıklı bir şekilde aktarılması sağlanır. Ayrıca TSC ekibimiz, var ise santralinizde kullanıma ihtiyaç duyulmayan unsurları sökerek kayıt altına alır ve sizlere teslim eder.
  • Sisteme dahil edilen santralleriniz için “Yönetici”, “Operatör” ya da “Teknik Personel” rollerine sahip istediğiniz kadar kullanıcı tanımı yapılabilir yada yönetmekte olduğunuz bir yatırımcı grubu var ise firmanız özelinde bir “Ara Yönetim Şirketi” oluşturulabilir.

  Anlık İzleme, Alarm Durumları ve İş Gücü Yönetim Sistemi;

  • Santrallerden gerçek zamanlı olarak alınan; Anlık Üretim (PAC) Değeri, Gün İçi Toplam Üretim Değeri, Öz Tüketim Santralleri İçin Tüketim Değeri, Güç, Akım, Gerilim, Hava İstasyonu (WS) Verileri (Işınım, Nem, Rüzgâr), Inverter (MPPT ve String bazında) Verileri gibi bütün Analog sinyaller ile birlikte, Kapı, Redresör, TMŞ, Kesici, Ayırıcı, Toprak Ayırıcı gibi bütün dijital sinyaller, sistem tarafından anlamlı hale getirilir ve TaKeep Energy OMC Ekibi tarafından sürekli olarak izlenir.
  • Hem AG hem de OG tarafından bütün verilerine ulaşılan santralleriniz için;
   • OG Üretim Durumları
   • SCADA ve Inverter Haberleşme Durumları
   • Şebeke Gerilim Durumları
   • Anlık Güç Limiti Durumları
   • Reaktif Güç Durumları
   • Inverter Bazlı (MPPT ve String dahil) Üretim ve Performans Durumları

   Başta olmak üzere, sınırsız sayıda Alarm Tanımı yapılabilmektedir. Ayrıca talep etmeniz doğrultusunda her bir santraliniz özelinde size özel yeni alarmlar oluşturularak sistem tanımları yapılabilmektedir.

  • Santralinizde bir alarm durumu olması halinde bu alarm, Telegram uygulaması ya da e-posta aracılığı ile ilgili kişilere iletilir ve santral alt yapısı uygun olması durumunda TaKeep Energy OMC ekibi tarafından uzaktan müdahale (Data Logger ve Modem Reset işlemleri, Termik Manyetik Şalter/Kesici Açma ya da Kapama vb.) ile sorun giderilir.
  • Uzaktan müdahale söz konusu olmayan durumlarda ise, İzleme Sistemi içerisine entegre edilmiş olan İş Gücü Yönetim Sistemi sayesinde, OMC ekibimiz alarma ilişkin İş Emri oluşturarak ilgili kişi/kişilere atamasını yapar ve adım adım bütün aksiyonları takip ederek arızanın giderilmesini ve iş emrinin kapatılmasını sağlar.
  • Ayrıca anlık olarak çalışmakta olan bu İş Gücü Yönetim Sistemi ile, alarm durumları haricinde de iş emirleri oluşturulabilmektedir. Santralleriniz ile ilgili periyodik bakımlar, yedek malzeme tedarikleri, kontrol ekiplerinin yönlendirilmesi gibi sayısız konuda iş emri oluşturulabilir. Oluşturulan her bir iş emri içerisine yapılan bütün aktiviteler, fotoğrafları ile birlikte eklenebilir. Tamamlanan iş emirleri, sistem tarafından PDF formatta bir rapor haline dönüştürülerek, istenilen kişilere mail olarak iletilebilir. Oluşan bütün iş emri raporları 10 yıla kadar sistem üzerinde saklanabilmektedir.
  +
  Mutlu
  Yatırımcı
  +
  Santral
  +
  MWe
  Kurulu Güç